RC1210FR-07330RL
Manufacturer:
Yageo
Mfr.Part #:
RC1210FR-07330RL
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 1210(3225 Metric) SMD/SMT Thick Film 330 Ω 1 % 500 mW 100 ppm/°C
ParameterValue
Tolerance1 %
Height - Seated (Max)0.6 mm
Length3.1 mm
Width2.6 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)1210
Case Code (Metric)3225
Resistance330 Ω
Power Rating500 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient100 ppm/°C
Height609.6 µm
PackagingReel
Voltage Rating200 V
Depth2.6 mm
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
Contact PlatingTin
FeaturesMoisture Resistant
Military StandardNot
Max Power Dissipation500 mW