RC2010FK-0727RL
Manufacturer:
Yageo
Mfr.Part #:
RC2010FK-0727RL
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 27 Ω 1 % 750 mW 2010
ParameterValue
Tolerance1 %
Height - Seated (Max)0.65 mm
Length5 mm
Width2.5 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)2010
Case Code (Metric)5025
Resistance27 Ω
Power Rating750 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient100 ppm/°C
Height660.4 µm
PackagingReel
Voltage Rating200 V
Depth2.5 mm
RoHSCompliant
FeaturesMoisture Resistant
Output Current1.4 A
Military StandardNot
Max Power Dissipation750 mW