RC2010FK-074K87L
Mfr.Part #:
RC2010FK-074K87L
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 2010(5025 Metric) SMD/SMT Thick Film 4.87 kΩ 1 % 750 mW 100 ppm/°C
ParameterValue
Tolerance1 %
Height - Seated (Max)0.65 mm
Length5.0038 mm
Width2.5 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)2010
Case Code (Metric)5025
Resistance4.87 kΩ
Power Rating750 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient100 ppm/°C
Height660.4 µm
PackagingReel
Voltage Rating200 V
RoHSCompliant
FeaturesMoisture Resistant
Max Power Dissipation750 mW