RC2010FK-076R8L
Manufacturer:
Yageo
Mfr.Part #:
RC2010FK-076R8L
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 2010(5025 Metric) SMD/SMT Thick Film 6.8 Ω 1 % 750 mW 200 ppm/°C
ParameterValue
Voltage Rating (DC)200 V
Tolerance1 %
Height - Seated (Max)0.65 mm
Length5 mm
Width2.5 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)2010
Case Code (Metric)5025
Voltage Rating (AC)200 V
Number of Pins2
Resistance6.8 Ω
Power Rating750 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient200 ppm/°C
Height660.4 µm
PackagingReel
Voltage Rating200 V
Depth2.5 mm
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
REACH SVHCUnknown
Contact PlatingTin
FeaturesMoisture Resistant
Output Current1.4 A
Military StandardNot
Max Power Dissipation750 mW