RC2010JK-07150KL
Manufacturer:
Yageo
Mfr.Part #:
RC2010JK-07150KL
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 2010(5025 Metric) SMD/SMT Thick Film 150 kΩ 5 % 750 mW 100 ppm/°C
ParameterValue
Tolerance5 %
Height - Seated (Max)0.65 mm
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Resistance150 kΩ
Power Rating750 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient100 ppm/°C