RC2010JK-07300KL
Manufacturer:
Yageo
Mfr.Part #:
RC2010JK-07300KL
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 2010(5025 Metric) SMD/SMT Thick Film 300 kΩ 5 % 750 mW 100 ppm/°C
ParameterValue
Tolerance5 %
Height - Seated (Max)0.65 mm
Length5.0038 mm
Width2.4892 mm
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Resistance300 kΩ
Power Rating750 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient100 ppm/°C
Height660.4 µm
PackagingReel
RoHSCompliant
FeaturesMoisture Resistant
Output Current1.4 A
Max Power Dissipation750 mW