RC2010JK-07680RL
Mfr.Part #:
RC2010JK-07680RL
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 680 Ω 5 % 750 mW 2010
ParameterValue
Tolerance5 %
Length5 mm
Width2.5 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)2010
Case Code (Metric)5025
Resistance680 Ω
Power Rating750 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient100 ppm/°C
Height660.4 µm
Voltage Rating200 V
Depth2.5 mm
Radiation HardeningNo
Contact PlatingTin
FeaturesMoisture Resistant
Military StandardNot
Max Power Dissipation750 mW
Number of Terminations2
Schedule B8533210045
PackagingReel
RoHSCompliant
Height - Seated (Max)0.65 mm