RC2512FK-0710KL
Manufacturer:
Yageo
Mfr.Part #:
RC2512FK-0710KL
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 2512(6432 Metric) SMD/SMT Thick Film 10 kΩ 1 % 1 W 100 ppm/°C
ParameterValue
Voltage Rating (DC)200 V
Tolerance1 %
Length6.35 mm
Width3.0988 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)2512
Case Code (Metric)6432
Voltage Rating (AC)200 V
Number of Pins2
Resistance10 kΩ
Power Rating1 W
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient100 ppm/°C
Height660.4 µm
PackagingReel
Voltage Rating200 V
Depth3.1 mm
Lead FreeLead Free
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
Manufacturer Package IdentifierRC2512
REACH SVHCUnknown
Contact PlatingTin
FeaturesMoisture Resistant
Working Voltage200 V
Military StandardNot
Max Power Dissipation1 W
Number of Terminations2
Schedule B8533210045
Height - Seated (Max)0.65 mm