RC2512FK-073R9L
Mfr.Part #:
RC2512FK-073R9L
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 2512(6432 Metric) SMD/SMT Thick Film 3.9 Ω 1 % 1 W 200 ppm/°C
ParameterValue
Tolerance1 %
Height - Seated (Max)0.65 mm
Length6.35 mm
Width3.1 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)2512
Case Code (Metric)6432
Resistance3.9 Ω
Power Rating1 W
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient200 ppm/°C
Height660.4 µm
PackagingReel
Voltage Rating200 V
Depth3.1 mm
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
Manufacturer Package IdentifierRC2512
Contact PlatingTin
FeaturesMoisture Resistant
Military StandardNot
Max Power Dissipation1 W