RC2512FK-076K8L
Manufacturer:
Yageo
Mfr.Part #:
RC2512FK-076K8L
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 2512(6432 Metric) SMD/SMT Thick Film 6.8 kΩ 1 % 1 W 100 ppm/°C
ParameterValue
Voltage Rating (DC)200 V
Tolerance1 %
Height - Seated (Max)0.65 mm
Length6.35 mm
Width3.0988 mm
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)2512
Case Code (Metric)6432
Voltage Rating (AC)200 V
Number of Pins2
Resistance6.8 kΩ
Power Rating1 W
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient100 ppm/°C
Height660.4 µm
PackagingReel
Voltage Rating200 V
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
Manufacturer Package IdentifierRC2512
REACH SVHCUnknown
Contact PlatingTin
FeaturesMoisture Resistant
Output Current1.4 A
Max Power Dissipation1 W