RCA060310R0FKEAHP
Manufacturer:
Vishay
Mfr.Part #:
RCA060310R0FKEAHP
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0603(1608 Metric) SMD/SMT Thick Film 10 Ω 1 % 250 mW 100 ppm/°C
ParameterValue
RoHSNon-Compliant
Schedule B8533210045
Resistance10 Ω
Max Operating Temperature155 °C
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient100 ppm/°C
Min Operating Temperature-55 °C
Tolerance1 %
Power Rating250 mW
Number of Terminations2
PackagingReel
Height - Seated (Max)0.55 mm