RE0603DRE07470KL
Manufacturer:
Yageo
Mfr.Part #:
RE0603DRE07470KL
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0603(1608 Metric) SMD/SMT Thick Film 470 kΩ 0.5 % 100 mW 50 ppm/°C
ParameterValue
Tolerance0.5 %
Height - Seated (Max)0.55 mm
Length1.6002 mm
Width812.8 µm
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Resistance470 kΩ
Power Rating100 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient50 ppm/°C
Height558.8 µm
PackagingReel
RoHSCompliant
FeaturesMoisture Resistant
Max Power Dissipation100 mW