

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 25 V |
| Tolerance | 0.5 % |
| Length | 1 mm |
| Width | 500 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 155 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Resistance | 2 kΩ |
| Power Rating | 62.5 mW |
| Composition(Kit Type) | Thin Film |
| Temperature Coefficient | 25 ppm/°C |
| Height | 350 µm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 75 V |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 0.652 mg |
| Height - Seated (Max) | 0.4 mm |
Stock: 18279
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06258
Ext.Price$0.06258
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06258 | $0.06258 |
| 10 | $0.01377 | $0.13770 |
| 50 | $0.01347 | $0.67350 |
| 100 | $0.01317 | $1.31700 |
| 500 | $0.01128 | $5.64000 |
| 1000 | $0.01060 | $10.60000 |
| 3000 | $0.00998 | $29.94000 |
| 5000 | $0.00940 | $47.00000 |
| 10000 | $0.00752 | $75.20000 |
