

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 25 V |
| Tolerance | 0.1 % |
| Length | 990.6 µm |
| Width | 500 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 155 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Resistance | 4.99 kΩ |
| Power Rating | 63 mW |
| Composition(Kit Type) | Thin Film |
| Temperature Coefficient | 25 ppm/°C |
| Height | 400 µm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 75 V |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 0.652 mg |
| Features | Automotive AEC-Q200 |
| Max Power Dissipation | 63 mW |
| Number of Terminations | 2 |
| Schedule B | 8533210045 |
| Height - Seated (Max) | 0.4 mm |
Stock: 1536
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08720
Ext.Price$0.08720
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08720 | $0.08720 |
| 10 | $0.06694 | $0.66940 |
| 50 | $0.06275 | $3.13750 |
| 100 | $0.05882 | $5.88200 |
| 500 | $0.05566 | $27.83000 |
| 1000 | $0.05258 | $52.58000 |
| 3000 | $0.04835 | $145.05000 |
| 5000 | $0.04446 | $222.30000 |
| 10000 | $0.04257 | $425.70000 |
