RG1608N-820-W-T1
Mfr.Part #:
RG1608N-820-W-T1
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0603(1608 Metric) SMD/SMT Thin Film 82 Ω 0.05 % 62.5 mW 10 ppm/°C
ParameterValue
Voltage Rating (DC)75 V
Tolerance0.05 %
Length1.6002 mm
Width800 µm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)0603
Case Code (Metric)1608
Resistance82 Ω
Power Rating62.5 mW
Composition(Kit Type)Thin Film
Temperature Coefficient10 ppm/°C
Height508 µm
PackagingReel
Voltage Rating75 V
Lead FreeLead Free
RoHSCompliant
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Max Power Dissipation100 mW
Number of Terminations2
Height - Seated (Max)0.5 mm