RG1608P-1692-B-T5
Mfr.Part #:
RG1608P-1692-B-T5
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0603(1608 Metric) SMD/SMT Thin Film 16.9 kΩ 0.1 % 100 mW 25 ppm/°C
ParameterValue
Voltage Rating (DC)75 V
Tolerance0.1 %
Length1.6 mm
Width800 µm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)0603
Case Code (Metric)1608
Resistance16.9 kΩ
Power Rating100 mW
Composition(Kit Type)Thin Film
Temperature Coefficient25 ppm/°C
Height400 µm
PackagingReel
Voltage Rating100 V
Lead FreeLead Free
RoHSCompliant
Weight2.012816 mg
Height - Seated (Max)0.5 mm