RG1608P-512-D-T5
Mfr.Part #:
RG1608P-512-D-T5
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0603(1608 Metric) SMD/SMT Thin Film 5.1 kΩ 0.5 % 100 mW 25 ppm/°C
ParameterValue
Voltage Rating (DC)75 V
Tolerance0.5 %
Length1.6002 mm
Width787.4 µm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)0603
Case Code (Metric)1608
Resistance5.1 kΩ
Power Rating100 mW
Composition(Kit Type)Thin Film
Temperature Coefficient25 ppm/°C
Height500 µm
PackagingReel
Voltage Rating75 V
Lead FreeLead Free
RoHSCompliant
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Max Power Dissipation100 mW
Number of Terminations2
Height - Seated (Max)0.5 mm