
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 20 % |
| Length | 30.8 mm |
| Termination | Pin |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Resistance | 10 kΩ |
| Power Rating | 50 mW |
| Number of Turns | 1 |
| Packaging | Tray |
| Voltage Rating | 50 V |
| Depth | 9.5 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Type | Potentiometer |
| Military Standard | Not |
| Hole Diameter | 7 mm |
| Number of Gangs | 2 |
Stock: 505
Distributors
pcbx
Unit Price$2.80426
Ext.Price$2.80426
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.80426 | $2.80426 |
| 10 | $2.39069 | $23.90690 |
| 25 | $2.10890 | $52.72250 |
| 50 | $1.86032 | $93.01600 |
| 100 | $1.64105 | $164.10500 |
| 300 | $1.58122 | $474.36600 |
| 500 | $1.52357 | $761.78500 |
| 1000 | $1.46800 | $1468.00000 |
