RL0805FR-070R68L
Manufacturer:
Yageo
Mfr.Part #:
RL0805FR-070R68L
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0805(2012 Metric) SMD/SMT Thick Film 680 mΩ 1 % 125 mW 200 ppm/°C
ParameterValue
Voltage Rating (DC)300 V
Tolerance1 %
Length2 mm
Width1.25 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)0805
Case Code (Metric)2012
Resistance680 mΩ
Power Rating125 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient200 ppm/°C
Height609.6 µm
Depth1.25 mm
Radiation HardeningNo
REACH SVHCUnknown
Contact PlatingTin
FeaturesMoisture Resistant
Military StandardNot
Max Power Dissipation125 mW
Number of Terminations2
Schedule B8533210045
PackagingReel
RoHSCompliant
Height - Seated (Max)0.6 mm