RL1206FR-070R051L
Manufacturer:
Yageo
Mfr.Part #:
RL1206FR-070R051L
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 1206(3216 Metric) SMD/SMT Current Sense 51 mΩ 1 % 250 mW 1000 ppm/°C
ParameterValue
Tolerance1 %
Height - Seated (Max)0.65 mm
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Resistance51 mΩ
Power Rating250 mW
Composition(Kit Type)Current Sense
Temperature Coefficient1000 ppm/°C