RL1206FR-070R068L
Manufacturer:
Yageo
Mfr.Part #:
RL1206FR-070R068L
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 1206(3216 Metric) SMD/SMT Thick Film 68 mΩ 1 % 250 mW 1000 ppm/°C
ParameterValue
Tolerance1 %
Length3.1 mm
Width1.6 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)1206
Case Code (Metric)3216
Resistance68 mΩ
Power Rating250 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient1000 ppm/°C
Height550 µm
Depth1.6 mm
Radiation HardeningNo
Contact PlatingTin
Military StandardNot
Schedule B8533210045
Number of Terminations2
RoHSCompliant
PackagingReel
Height - Seated (Max)0.65 mm