RL2010FK-070R025L
Manufacturer:
Yageo
Mfr.Part #:
RL2010FK-070R025L
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 2010(5025 Metric) SMD/SMT Thick Film 25 mΩ 1 % 750 mW 1200 ppm/°C
ParameterValue
Tolerance1 %
Height - Seated (Max)0.65 mm
Length5.0038 mm
Width2.4892 mm
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Resistance25 mΩ
Power Rating750 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient1200 ppm/°C
Height660.4 µm
PackagingReel
RoHSCompliant
FeaturesMoisture Resistant
Output Current1.4 A
Max Power Dissipation750 mW