RL2010FK-070R027L
Manufacturer:
Yageo
Mfr.Part #:
RL2010FK-070R027L
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 2010(5025 Metric) SMD/SMT Thick Film 27 mΩ 1 % 750 mW 300 ppm/°C
ParameterValue
Tolerance1 %
Length5 mm
Width2.5 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)2010
Case Code (Metric)5025
Resistance27 mΩ
Power Rating750 mW
Temperature Coefficient300 ppm/°C
Height550 µm
Composition(Kit Type)Thick Film
Number of Terminations2
RoHSCompliant
PackagingReel
Height - Seated (Max)0.65 mm