RR0510P-6651-D
Manufacturer:
Susumu
Mfr.Part #:
RR0510P-6651-D
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0402(1005 Metric) SMD/SMT Thin Film 6.65 kΩ 0.5 % 62.5 mW 25 ppm/°C
ParameterValue
Voltage Rating (DC)25 V
Tolerance0.5 %
Length990.6 µm
Width508 µm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)0402
Case Code (Metric)1005
Resistance6.65 kΩ
Power Rating62.5 mW
Composition(Kit Type)Thin Film
Temperature Coefficient25 ppm/°C
Height400 µm
PackagingReel
Voltage Rating25 V
Lead FreeLead Free
RoHSCompliant
Weight0.652 mg
Max Power Dissipation63 mW
Number of Terminations2
Height - Seated (Max)0.4 mm