

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 25 V |
| Tolerance | 0.5 % |
| Length | 990.6 µm |
| Width | 500 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Resistance | 7.32 kΩ |
| Power Rating | 62.5 mW |
| Composition(Kit Type) | Thin Film |
| Temperature Coefficient | 25 ppm/°C |
| Height | 400 µm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 25 V |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 0.652 mg |
| Max Power Dissipation | 63 mW |
| Number of Terminations | 2 |
| Height - Seated (Max) | 0.4 mm |
Stock: 5870
Distributors
pcbx
Unit Price$0.26246
Ext.Price$0.26246
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.26246 | $0.26246 |
| 10 | $0.07130 | $0.71300 |
| 50 | $0.05042 | $2.52100 |
| 100 | $0.03565 | $3.56500 |
| 500 | $0.02376 | $11.88000 |
| 1000 | $0.02001 | $20.01000 |
| 3000 | $0.01735 | $52.05000 |
| 5000 | $0.01505 | $75.25000 |
| 10000 | $0.00872 | $87.20000 |
