RR0816P-122-D
Manufacturer:
Susumu
Mfr.Part #:
RR0816P-122-D
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0603(1608 Metric) SMD/SMT Thin Film 1.2 kΩ 0.5 % 62.5 mW 25 ppm/°C
ParameterValue
Voltage Rating (DC)75 V
Tolerance0.5 %
Length1.6 mm
Width800 µm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)0603
Case Code (Metric)1608
Resistance1.2 kΩ
Power Rating62.5 mW
Composition(Kit Type)Thin Film
Temperature Coefficient25 ppm/°C
Height400 µm
Voltage Rating75 V
Depth800 µm
Lead FreeLead Free
Max Power Dissipation63 mW
Number of Terminations2
Schedule B8533210045
Height - Seated (Max)0.5 mm