RR1220Q-470-D
Mfr.Part #:
RR1220Q-470-D
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0805(2012 Metric) SMD/SMT Thin Film 47 Ω 0.5 % 100 mW 50 ppm/°C
ParameterValue
Voltage Rating (DC)100 V
Tolerance0.5 %
Length2 mm
Width1.2446 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)0805
Case Code (Metric)2012
Number of Pins2
Resistance47 Ω
Power Rating100 mW
Composition(Kit Type)Thin Film
Temperature Coefficient50 ppm/°C
Height400 µm
PackagingReel
Voltage Rating100 V
Depth1.25 mm
Lead FreeLead Free
RoHSCompliant
REACH SVHCNo SVHC
Max Power Dissipation100 mW
Number of Terminations2
Height - Seated (Max)0.5 mm