

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 1 % |
| Length | 11.1 mm |
| Termination | Axial |
| Diameter | 2.39 mm |
| Max Operating Temperature | 250 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Resistance | 100 mΩ |
| Power Rating | 1 W |
| Temperature Coefficient | 90 ppm/°C |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Diameter | 510 µm |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Lead, Tin |
| Features | Moisture Resistant |
| Lead Length | 38.1 mm |
| Military Standard | Not |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Number of Terminations | 2 |
| Schedule B | 8533210080 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
Stock: 605
Distributors
pcbx
Unit Price$2.36559
Ext.Price$2.36559
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.36559 | $2.36559 |
| 10 | $1.59616 | $15.96160 |
| 25 | $1.25162 | $31.29050 |
| 50 | $1.19386 | $59.69300 |
| 100 | $1.13877 | $113.87700 |
| 300 | $1.07454 | $322.36200 |
| 500 | $1.01394 | $506.97000 |
| 1000 | $0.80706 | $807.06000 |
