

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 0.1 % |
| Height - Seated (Max) | 0.4 mm |
| Length | 990.6 µm |
| Width | 508 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Resistance | 120 kΩ |
| Power Rating | 62.5 mW |
| Composition(Kit Type) | Thin Film |
| Temperature Coefficient | 25 ppm/°C |
| Height | 350 µm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| Depth | 500 µm |
| RoHS | Compliant |
| Features | Moisture Resistant |
| Military Standard | Not |
| Max Power Dissipation | 63 mW |
| Number of Terminations | 2 |
| Schedule B | 8533210045 |
Stock: 5304
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06882
Ext.Price$0.06882
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06882 | $0.06882 |
| 10 | $0.04693 | $0.46930 |
| 50 | $0.04568 | $2.28400 |
| 100 | $0.04446 | $4.44600 |
| 500 | $0.04189 | $20.94500 |
| 1000 | $0.03753 | $37.53000 |
| 3000 | $0.03668 | $110.04000 |
| 5000 | $0.03585 | $179.25000 |
| 10000 | $0.03505 | $350.50000 |
