

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Tolerance | 0.1 % |
| Length | 1 mm |
| Width | 508 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Resistance | 30 kΩ |
| Power Rating | 62.5 mW |
| Composition(Kit Type) | Thin Film |
| Temperature Coefficient | 25 ppm/°C |
| Height | 350 µm |
| Voltage Rating | 50 V |
| Depth | 500 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 0.652 mg |
| Features | Moisture Resistant |
| Military Standard | Not |
| Max Power Dissipation | 63 mW |
| Number of Terminations | 2 |
| Schedule B | 8533210045 |
| Packaging | Reel |
| Height - Seated (Max) | 0.4 mm |
Stock: 40139
Distributors
pcbx
Unit Price$0.04942
Ext.Price$0.04942
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.04942 | $0.04942 |
| 10 | $0.02471 | $0.24710 |
| 50 | $0.01901 | $0.95050 |
| 100 | $0.01718 | $1.71800 |
| 500 | $0.01552 | $7.76000 |
| 1000 | $0.01466 | $14.66000 |
| 3000 | $0.01385 | $41.55000 |
| 5000 | $0.01308 | $65.40000 |
| 10000 | $0.01235 | $123.50000 |
| 30000 | $0.01154 | $346.20000 |
| 50000 | $0.01079 | $539.50000 |
