

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Tolerance | 0.1 % |
| Height - Seated (Max) | 0.4 mm |
| Length | 1 mm |
| Width | 500 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Resistance | 47 kΩ |
| Power Rating | 62.5 mW |
| Composition(Kit Type) | Thin Film |
| Temperature Coefficient | 25 ppm/°C |
| Height | 350 µm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| Depth | 500 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 0.652 mg |
| Contact Plating | Lead, Tin |
| Features | Moisture Resistant |
| Military Standard | Not |
| Max Power Dissipation | 63 mW |
| Number of Terminations | 2 |
| Schedule B | 8533210045 |
Stock: 3581
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08720
Ext.Price$0.08720
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08720 | $0.08720 |
| 10 | $0.04693 | $0.46930 |
| 50 | $0.03832 | $1.91600 |
| 100 | $0.03129 | $3.12900 |
| 500 | $0.02941 | $14.70500 |
| 1000 | $0.02881 | $28.81000 |
| 3000 | $0.02858 | $85.74000 |
| 5000 | $0.02835 | $141.75000 |
| 10000 | $0.02813 | $281.30000 |
