

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Tolerance | 0.5 % |
| Length | 990.6 µm |
| Width | 508 µm |
| Max Operating Temperature | 155 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Resistance | 10.2 kΩ |
| Power Rating | 63 mW |
| Composition(Kit Type) | Thin Film |
| Temperature Coefficient | 25 ppm/°C |
| Height | 350 µm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Features | Moisture Resistant |
| Max Power Dissipation | 63 mW |
| Number of Terminations | 2 |
| Height - Seated (Max) | 0.4 mm |
Stock: 6901
Distributors
pcbx
Unit Price$0.07506
Ext.Price$0.07506
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.07506 | $0.07506 |
| 10 | $0.03565 | $0.35650 |
| 50 | $0.03308 | $1.65400 |
| 100 | $0.03069 | $3.06900 |
| 500 | $0.02189 | $10.94500 |
| 1000 | $0.02129 | $21.29000 |
| 3000 | $0.01995 | $59.85000 |
| 5000 | $0.01870 | $93.50000 |
| 10000 | $0.01752 | $175.20000 |
