

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 0.1 % |
| Length | 1.6 mm |
| Width | 800 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Resistance | 2 kΩ |
| Power Rating | 100 mW |
| Composition(Kit Type) | Thin Film |
| Temperature Coefficient | 10 ppm/°C |
| Height | 558.8 µm |
| Voltage Rating | 75 V |
| Depth | 800 µm |
| Features | Moisture Resistant |
| Military Standard | Not |
| Max Power Dissipation | 100 mW |
| Number of Terminations | 2 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Height - Seated (Max) | 0.55 mm |
Stock: 720
Distributors
pcbx
Unit Price$0.32573
Ext.Price$0.32573
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.32573 | $0.32573 |
| 10 | $0.12397 | $1.23970 |
| 50 | $0.11647 | $5.82350 |
| 100 | $0.10943 | $10.94300 |
| 500 | $0.10687 | $53.43500 |
| 1000 | $0.10571 | $105.71000 |
| 3000 | $0.10457 | $313.71000 |
| 5000 | $0.10344 | $517.20000 |
| 10000 | $0.09490 | $949.00000 |
