RT0603BRD07324KL
Mfr.Part #:
RT0603BRD07324KL
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0603(1608 Metric) SMD/SMT Thin Film 324 kΩ 0.1 % 100 mW 25 ppm/°C
ParameterValue
Voltage Rating (DC)50 V
Tolerance0.1 %
Length1.6002 mm
Width787.4 µm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)0603
Case Code (Metric)1608
Resistance324 kΩ
Power Rating100 mW
Composition(Kit Type)Thin Film
Temperature Coefficient25 ppm/°C
Height550 µm
Voltage Rating75 V
Lead FreeLead Free
RoHSCompliant
Weight2.012816 mg
FeaturesMoisture Resistant
Max Power Dissipation100 mW
Number of Terminations2
Schedule B8533210045
Height - Seated (Max)0.55 mm