

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Tolerance | 0.1 % |
| Length | 1.6 mm |
| Width | 787.4 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Resistance | 3.4 kΩ |
| Power Rating | 100 mW |
| Composition(Kit Type) | Thin Film |
| Temperature Coefficient | 25 ppm/°C |
| Height | 550 µm |
| Voltage Rating | 75 V |
| Depth | 800 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 2.012816 mg |
| Contact Plating | Tin |
| Features | Moisture Resistant |
| Military Standard | Not |
| Max Power Dissipation | 100 mW |
| Number of Terminations | 2 |
| Schedule B | 8533210045 |
| Packaging | Reel |
| Height - Seated (Max) | 0.55 mm |
Stock: 3984
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06258
Ext.Price$0.06258
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06258 | $0.06258 |
| 10 | $0.02881 | $0.28810 |
| 50 | $0.02847 | $1.42350 |
| 100 | $0.02813 | $2.81300 |
| 500 | $0.02714 | $13.57000 |
| 1000 | $0.02618 | $26.18000 |
| 3000 | $0.02525 | $75.75000 |
| 5000 | $0.02436 | $121.80000 |
| 10000 | $0.02376 | $237.60000 |
