

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Tolerance | 0.1 % |
| Height - Seated (Max) | 0.55 mm |
| Length | 1.6002 mm |
| Width | 787.4 µm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Metric) | 0603 |
| Resistance | 1.3 kΩ |
| Power Rating | 100 mW |
| Composition(Kit Type) | Thin Film |
| Temperature Coefficient | 50 ppm/°C |
| Height | 550 µm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 75 V |
| RoHS | Compliant |
| Output Current | 1.4 A |
| Max Power Dissipation | 100 mW |
| Number of Terminations | 2 |
Stock: 136
Distributors
pcbx
Unit Price$0.05318
Ext.Price$0.05318
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.05318 | $0.05318 |
| 10 | $0.02659 | $0.26590 |
| 50 | $0.02483 | $1.24150 |
| 100 | $0.02319 | $2.31900 |
| 500 | $0.02166 | $10.83000 |
| 1000 | $0.02023 | $20.23000 |
| 3000 | $0.01889 | $56.67000 |
| 5000 | $0.01764 | $88.20000 |
| 10000 | $0.01617 | $161.70000 |
