

| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | SMD/SMT |
| Contact Plating | Tin |
| Lead Free | Lead Free |
| Temperature Coefficient | 25 ppm/°C |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Power Rating | 100 mW |
| Resistance | 1 kΩ |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Composition(Kit Type) | Thin Film |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Case/Package | 0603 |
| Radiation Hardening | No |
| Voltage Rating | 75 V |
| RoHS | Compliant |
| Tolerance | 0.5 % |
| Schedule B | 8533210045 |
| Packaging | Reel |
| Number of Terminations | 2 |
| Height - Seated (Max) | 0.55 mm |
Stock: 2256
Distributors
pcbx
Unit Price$0.03868
Ext.Price$0.03868
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.03868 | $0.03868 |
| 10 | $0.01934 | $0.19340 |
| 50 | $0.01488 | $0.74400 |
| 100 | $0.01338 | $1.33800 |
| 500 | $0.01203 | $6.01500 |
| 1000 | $0.01112 | $11.12000 |
| 3000 | $0.01028 | $30.84000 |
| 5000 | $0.00951 | $47.55000 |
| 10000 | $0.00910 | $91.00000 |
| 30000 | $0.00870 | $261.00000 |
| 50000 | $0.00832 | $416.00000 |
