

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Tolerance | 0.1 % |
| Height - Seated (Max) | 0.55 mm |
| Length | 1.6002 mm |
| Width | 787.4 µm |
| Max Operating Temperature | 155 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Resistance | 2.05 kΩ |
| Power Rating | 100 mW |
| Composition(Kit Type) | Thin Film |
| Temperature Coefficient | 50 ppm/°C |
| Height | 550 µm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 75 V |
| RoHS | Compliant |
| Features | Moisture Resistant |
| Output Current | 1.4 A |
| Max Power Dissipation | 100 mW |
| Number of Terminations | 2 |
Stock: 2781
Distributors
pcbx
Unit Price$0.03196
Ext.Price$0.03196
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.03196 | $0.03196 |
| 10 | $0.01598 | $0.15980 |
| 50 | $0.01229 | $0.61450 |
| 100 | $0.01097 | $1.09700 |
| 500 | $0.00980 | $4.90000 |
| 1000 | $0.00898 | $8.98000 |
| 3000 | $0.00823 | $24.69000 |
| 5000 | $0.00755 | $37.75000 |
| 10000 | $0.00719 | $71.90000 |
| 30000 | $0.00685 | $205.50000 |
| 50000 | $0.00653 | $326.50000 |
