

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 75 V |
| Tolerance | 1 % |
| Height - Seated (Max) | 0.55 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Number of Pins | 2 |
| Resistance | 1.2 kΩ |
| Power Rating | 100 mW |
| Composition(Kit Type) | Thin Film |
| Temperature Coefficient | 50 ppm/°C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Lead, Tin |
| Output Current | 1.4 A |
| Military Standard | Not |
| Max Power Dissipation | 100 mW |
| Number of Terminations | 2 |
Stock: 1081
Distributors
pcbx
Unit Price$0.02446
Ext.Price$0.02446
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.02446 | $0.02446 |
| 10 | $0.01223 | $0.12230 |
| 50 | $0.00941 | $0.47050 |
| 100 | $0.00849 | $0.84900 |
| 500 | $0.00766 | $3.83000 |
| 1000 | $0.00709 | $7.09000 |
| 3000 | $0.00656 | $19.68000 |
| 5000 | $0.00608 | $30.40000 |
| 10000 | $0.00583 | $58.30000 |
| 30000 | $0.00559 | $167.70000 |
| 50000 | $0.00535 | $267.50000 |
