RT0805BRB0747RL
Manufacturer:
Yageo
Mfr.Part #:
RT0805BRB0747RL
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0805(2012 Metric) SMD/SMT Thin Film 47 Ω 0.1 % 125 mW 10 ppm/°C
ParameterValue
Tolerance0.1 %
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Metric)2012
Resistance47 Ω
Power Rating125 mW
Composition(Kit Type)Thin Film
Height600 µm
FeaturesMoisture Resistant
Max Power Dissipation125 mW
Number of Terminations2
RoHSCompliant
PackagingReel
Height - Seated (Max)0.6 mm
Temperature Coefficient10 ppm/°C