RT0805BRD072K7L
Manufacturer:
Yageo
Mfr.Part #:
RT0805BRD072K7L
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0805(2012 Metric) SMD/SMT Thin Film 2.7 kΩ 0.1 % 125 mW 25 ppm/°C
ParameterValue
Voltage Rating (DC)150 V
Tolerance0.1 %
Height - Seated (Max)0.6 mm
Length2.0066 mm
Width1.2446 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)0805
Case Code (Metric)2012
Resistance2.7 kΩ
Power Rating125 mW
Composition(Kit Type)Thin Film
Temperature Coefficient25 ppm/°C
Height600 µm
PackagingReel
Voltage Rating150 V
Depth1.25 mm
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
Contact PlatingTin
FeaturesMoisture Resistant
Military StandardNot
Max Power Dissipation125 mW