RT0805BRD07470KL
Mfr.Part #:
RT0805BRD07470KL
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0805(2012 Metric) SMD/SMT Thin Film 470 kΩ 0.1 % 125 mW 25 ppm/°C
ParameterValue
Lead FreeLead Free
Power Rating125 mW
FeaturesMoisture Resistant
Min Operating Temperature-55 °C
Military StandardNot
Composition(Kit Type)Thin Film
Voltage Rating150 V
Tolerance0.1 %
Height600 µm
Schedule B8533210045
TerminationSMD/SMT
Temperature Coefficient25 ppm/°C
Voltage Rating (DC)150 V
Length2 mm
Max Power Dissipation125 mW
Weight5.5 g
Number of Terminations2
Resistance470 kΩ
Case Code (Imperial)0805
Depth1.25 mm
Max Operating Temperature125 °C
Width1.2446 mm
Case Code (Metric)2012
Case/Package0805
RoHSCompliant
PackagingReel
Height - Seated (Max)0.6 mm