RT0805BRD077K5L
Mfr.Part #:
RT0805BRD077K5L
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0805(2012 Metric) SMD/SMT Thin Film 7.5 kΩ 0.1 % 125 mW 25 ppm/°C
ParameterValue
Voltage Rating (DC)150 V
Tolerance0.1 %
Length2.0066 mm
Width1.2446 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)0805
Case Code (Metric)2012
Resistance7.5 kΩ
Power Rating125 mW
Composition(Kit Type)Thin Film
Temperature Coefficient25 ppm/°C
Height600 µm
Voltage Rating150 V
Radiation HardeningNo
Contact PlatingTin
FeaturesMoisture Resistant
Max Power Dissipation125 mW
Number of Terminations2
Schedule B8533210045
PackagingReel
RoHSCompliant
Height - Seated (Max)0.6 mm