

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 150 V |
| Tolerance | 0.5 % |
| Height - Seated (Max) | 0.61 mm |
| Length | 2.0066 mm |
| Width | 1.2446 mm |
| Max Operating Temperature | 155 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Resistance | 56 Ω |
| Power Rating | 125 mW |
| Composition(Kit Type) | Thin Film |
| Temperature Coefficient | 50 ppm/°C |
| Height | 600 µm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 150 V |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Features | Moisture Resistant |
| Max Power Dissipation | 125 mW |
| Number of Terminations | 2 |
Stock: 6084
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06258
Ext.Price$0.06258
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06258 | $0.06258 |
| 10 | $0.01128 | $0.11280 |
| 50 | $0.01093 | $0.54650 |
| 100 | $0.01060 | $1.06000 |
| 500 | $0.01000 | $5.00000 |
| 1000 | $0.01000 | $10.00000 |
| 3000 | $0.01000 | $30.00000 |
| 5000 | $0.01000 | $50.00000 |
| 10000 | $0.00812 | $81.20000 |
