RV0805FR-071M8L
Manufacturer:
Yageo
Mfr.Part #:
RV0805FR-071M8L
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0805(2012 Metric) SMD/SMT Thick Film 1.8 MΩ 1 % 125 mW 200 ppm/°C
ParameterValue
Tolerance1 %
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)0805
Case Code (Metric)2012
Resistance1.8 MΩ
Power Rating125 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient200 ppm/°C
PackagingReel
Voltage Rating400 V
RoHSCompliant
Output Current1.4 A