RV1206FR-071M8L
Manufacturer:
Yageo
Mfr.Part #:
RV1206FR-071M8L
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 1206(3216 Metric) SMD/SMT Thick Film 1.8 MΩ 1 % 250 mW 200 ppm/°C
ParameterValue
Tolerance1 %
Height - Seated (Max)0.65 mm
Length3.0988 mm
Width1.6002 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)1206
Case Code (Metric)3216
Resistance1.8 MΩ
Power Rating250 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient200 ppm/°C
Height660.4 µm
PackagingReel
Voltage Rating500 V
RoHSCompliant
FeaturesMoisture Resistant
Max Power Dissipation250 mW