RV1206JR-07150KL
Manufacturer:
Yageo
Mfr.Part #:
RV1206JR-07150KL
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 1206(3216 Metric) SMD/SMT Thick Film 150 kΩ 5 % 250 mW 200 ppm/°C
ParameterValue
Tolerance5 %
Height - Seated (Max)0.65 mm
Length3.0988 mm
Width1.6002 mm
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Resistance150 kΩ
Power Rating250 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient200 ppm/°C
Height660.4 µm
PackagingReel
RoHSCompliant
FeaturesMoisture Resistant
Output Current1.4 A
Max Power Dissipation250 mW