
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Axis | X, Y, Z |
| Output Type | Digital |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 1.7 V |
| Sensor Type | 3 Axis |
| Resolution | 12 bit |
| Sensitivity (mV/g) | |
| Interface Type(Data Interface) | I²C |
| Acceleration | 2 g, 4 g, 8 g, 16 g |
| Sensitivity | 1024 to 128 LSB/g |
Stock: 1
Distributors
pcbx
Unit Price$0.56122
Ext.Price$0.56122
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.56122 | $0.56122 |
| 10 | $0.45667 | $4.56670 |
| 25 | $0.42017 | $10.50425 |
| 50 | $0.38659 | $19.32950 |
| 100 | $0.35570 | $35.57000 |
| 300 | $0.31468 | $94.40400 |
| 500 | $0.27839 | $139.19500 |
| 1000 | $0.26200 | $262.00000 |
