SFR16S0001501JA500
Manufacturer:
Vishay
Mfr.Part #:
SFR16S0001501JA500
Datasheet:
Description:
Through-Hole Resistors Through Hole 1.5 kΩ 5 % 500 mW Metal Film
ParameterValue
Voltage Rating (DC)200 V
Tolerance5 %
Length4.1 mm
TerminationAxial
Diameter1.9 mm
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Voltage Rating (AC)200 V
Number of Pins2
Resistance1.5 kΩ
Power Rating500 mW
Temperature Coefficient100 ppm/°C
Voltage Rating200 V
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
Lead Diameter450 µm
REACH SVHCUnknown
Contact PlatingTin
Lead Length26 mm
Military StandardNot
Max Power Dissipation500 mW