
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Interface | I²C |
| Output Type | I²C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.15 V |
| Accuracy | 2 % |
| Response Time | 8 s |
| Operating Supply Current | 800 µA |
| Sensor Type | Temperature |
| Humidity Range | -2 % to 2 % RH |
| Resolution | 16 bit |
Stock: 1275
Distributors
pcbx
Unit Price$4.43532
Ext.Price$4.43532
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $4.43532 | $4.43532 |
| 10 | $3.93014 | $39.30140 |
| 25 | $3.71778 | $92.94450 |
| 50 | $3.51689 | $175.84450 |
| 100 | $3.32681 | $332.68100 |
| 300 | $3.14449 | $943.34700 |
| 500 | $2.97214 | $1486.07000 |
| 1000 | $2.90802 | $2908.02000 |
